sor logo k

Deniz Berdan, modanın son birkaç yıldır bu kadar gündemde olmasından rahatsız olanlardan. İnsanların zevk almak yerine moda ve trend baskısı nedeniyle hırçınlaştığını söyleyen tasarımcı “Giyinirken keyif alın” diyor.

Biz onu Bodrum'un en popüler olduğu dönemde Türkbükü sahillerinde kusursuz fiziği ve plaj kıyafetleriyle tanıdık. Sonrasında ise yıllar boyu, davetlerde, lansmanlarda takip ettik onu. Hep iddialı hatta kendi deyimiyle "kokoş" kıyafetleriyle karşımızdaydı. Oysa 1970 doğumlu Deniz Berdan, gazeteci bir babanın ve tekstilci bir annenin kızı olarak hep modanın içindeydi. 19 yaşında part time moda editörlüğü yaparak çalışma hayatına başlayan Berdan, 22 yaşında Türkiye'nin ilk sağlık ve spor dergisi Health&Shape'i çıkardı. 11 yıl dergicilik yapan Berdan, DB Berdan markasıyla da tasarım alanında iddiasını ortaya koydu. 11 sezondur markası için kıyafet tasarlayan Berdan geçtiğimiz günlerde Peace Love And Brainzzz ismini verdiği ilkbahar-yaz koleksiyonunu Gizia Gate Nişantaşı'nda tanıttı. Berdan ile moda dünyasını konuştuk...

HERKES MODA PROFESÖRÜ

- 19 yaşından beri modayla iç içesiniz... Bir yanından modayla iletişimi hep sürmüş biri olarak bugün modaya olan bu yoğun ilgiyi nasıl yorumluyorsunuz?
- Herkes gerçekten bir moda profesörü gibi... Aslına bakarsanız, üzülüyorum şu anki duruma. Ne yazık ki içini boşaltıyorlar bu kadar büyük bir sektörün. Tekstil Türkiye'nin en başarılı olduğu, en büyük ihracat rakamlarına ulaştığı sektörken insanların bu işe bu kadar ciddiyetsiz bakması bence üzücü.

- Son beş-altı yıldır moda ile ilgilenmek çok popüler...
- Aynen öyle... Ondan önce diyetler, sağlıklı beslenme reçeteleri sürekli gazetelerdeydi. Modanın bu kadar popüler olması geçse de, bu alanda sağlam adımlar atsak. Modanın moda olması sonucunda da insanlar hırçınlaştı ve agresifleşti bu kadar keyif alınması, hayatın renklerinden olması gereken bir alanda. Zaten şu an makyaj ve güzellikle daha çok ilgilenilmeye başlandı. Sanırım moda yavaş yavaş kurtulacak...

- Nedir sizce peki moda? Nasıl tanımlarsınız modayı?
- Moda sanattan çok ticari bir iş. Açıkçası tüketim sektörünün can damarlarından biri. Neticede insanlara hayal satıyorsunuz. Kimse bu mesleğe sanat diyemez. Biz bu büyük tüketim kaosunun içinde bulunup da suçluluk duyanlardanız. İşimiz ürettiklerimizi satmak olmasına rağmen ihtiyacın kadar tüket diyenlerdeniz.

- Peki Türkiye'de moda nerede sizce?
- Basının da yönlendirmesi ile oryantalizmden çok arabeske kaçmış durumda. Türkiye'de moda sektörü toplantıya gider gibi bir partiye gitmeye benziyor. Seçebileceğiniz onca gökkuşağı renginin içinde gidip griyi seçmek gibi. Türkiye'nin biraz kendini rahat bırakmaya ihtiyacı var. Neyse ki Türkiye'deki bir grup genç kitle değişimi başlattı. Sonuçta bu işin profesyonelleri yani bu alanda çalışanlar işin sıkıntısını stresini yeterince çekiyor. Tüketici olarak moda konusunu seviyorsanız bundan keyif alıp, eğlenmenize bakın.

MODA HAFTASI ÖNEMLİ

- Moda haftası hakkında ne düşünüyorsunuz?
- Ne olursa olsun, hiç olmamasından iyi. Şu an dünya takviminde bir yeri var İstanbul'un. Hepimizin bunun devam etmesi için çalışması gerekiyor. O kadar önemli ki moda haftaları. Defilelerden sonra tasarım siparişlerini yapacak atölyeler, kumaşçılar, nakışçılar sektöre hizmet eden pek çok küçük, büyük işletme para kazanacak. bunu bu şekilde görmek lazım. Ama bir çeşit eğlence gibi görülüyor.

ERKEK REYONLARINA GÖZ GEZDİRİN

- Sizinle karşı karşıya gelip de alışveriş üzerine konuşmamak olmaz. Var mıdır bize vereceğiniz bir alışveriş tüyosu?
- Alışveriş yaparken sadece kadın bölümüyle kendinizi kısıtlamayın erkek hatta çocuk bölümünden bile kendinize bir şeyler çıkartabilirsiniz. Özellikle erkek bölümü artık tek tip kalıp ve tasarımlara sahip olmadığından kolayca kıyafetlerinize entegre edebileceğiniz parçalara rastlanabiliyor.

- Peki bu yaz hangi trendler ön plana çıkıyor?
- Bu sezonun en çekici trendlerinden birisi iç çamaşırı gibi görünen gecelik gibi elbiseler. Uzun uzun ve püfür püfür... Yaz için hem rahat hem de yenilikçi. Özellikle 2000'lerin başlarında moda olan bu elbiseler şimdilerde spor bez ayakkabılarla içine koton tişörtlerle giyildiğinde gerçekten çok iyi duruyor. Bir diğer trendlerden biri ise gotik trendi bu sezon alternatif akımları sevenler için geri döndü. Özellikle yaz da olsa siyahla kombinlenmiş asidik renkler desenlerde ön plana çıkıyor yani "Yazın siyah giymek de neymiş" diyenlerin başka bir şey bulamayacağı bir sezondayız. Her daim siyah giyinmeyi tercih edenlerin ise bu sezon dolaplarına kıyafet depolama zamanı anlayacağınız.

- Bu sezon dolabımıza kesinlikle katmamız gereken parça nedir peki?
- Bol parçalı vintage görünümlü ceketler dolabın olmazsa olmazı gerçekten. Her kıyafetle olabilen kombinasyonun tamamlayıcı hatta baş tacı olmasını sağlayan bir parça. Transparan püsküllü kimonolar bu sezon da dolabınızda yer edinsin. Elbiselerde transparan detaylar, fileler, fırfırlar ve pililer her yerde.

BİR DÖNEM BEN DE ÇOK KOKOŞTUM!

- Bir dönem sık sık magazin basınında yer alıyordunuz. Davetlerde, lansmanlarda çok sık görüyorduk sizi...
- Bir grup insan için o gerçekten bir çeşit iş, sosyalleşme alanı bu aktiviteler. Ben de üç beş-sene takip ettim bu tür etkinlikleri, bu yüzden belki de bir şey demem çok doğru olmaz. Ancak ben bir süre sonra sıkıldım. Bazı insanlaraysa yetmiyor üç-beş yıl.

- Yıllar içinde sizin de giyim tarzınız çok değişti. Bir dönem daha mı süslü püslüydünüz?
- 2000'li yılların moda trendi ile herkes gibi ben de kokoştum sanırım. Biliyor musunuz 1990'larda neredeyse şu anda giyindiğim gibi giyiniyordum. Grunge akımı etkisiyle çoğunlukla erkek reyonundan alışveriş yapar etek giymezdim.

- Var mıdır stil sahibi olmanın belirli kriterleri?
- Bir insanı sadece lüks giyinmek veya bir ürünü sadece sezon trendi olduğu için almak stil sahibi yapmaz. İnsanın öncelikle kendinden emin olması ve giydiği kıyafetler içinde kendisini iyi hissetmesi gerekir bence. Ondan sonra da dergilerde ya da reklam kampanyalarında ya da arkadaş gruplarında dayatılan dönemin trendlerini takip etmemek gerekir. Alışveriş yaparken gerçekte kullanmaktan keyif alacağı parçaları seçmeli insan.

- Bodrum'da o bikinili fotoğraflarınızın çıktığı dönemler aklınıza geldiğinde ne hissediyorsunuz?
- İnsan orada fotoğrafları çekildiğinde önünü alamıyor sanırım. Çok garip geldi, bir anda o fotoğraflarla tanınır olduğumda. Yıllardır çalışan iş kadını sınıfından bir anda kokoş insan sınıfına girdim. Aslında medya kökenli olduğum için anlıyorum da o zaman hakkımda çıkan haberleri, sonuçta bana bir kimlik oluşturdular ve o kimlik üzerinden haber yaptılar. Ama bir müddet sonra haberleri gördükçe benim tüylerim diken diken olmaya başladı. Sonra da tamamen kendimi çektim diyebilirim.

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yorum eklemek için giriş yapın

Hava durumu istanbul

ISTANBUL

Go to top