sor logo k

Twitter, App Store’da Kategori Değişikti

Twitter, Apple Store’daki büyük rekabette öne çıkmak amacıyla büyük bir değişiklik yaptı. Kategori değişikliği yapan Twitter artık bir haber uygulaması..

Geçtiğimiz günlerde popüler sosyal medya platformu Twitter’ın artık haber platformu olacağı duyurulmuştu. Bunun üzerine Apple, iTunes App Store üzerinden Twitter iPhone uygulamasının kategorisini değiştirdi. Geçmiş dönemlerde iTunes App Store’un Sosyal Ağ kategorisi üzerinde Instagram, Facebook, WhatsApp, Facebook Messenger ve Pinterest gibi popüler platformların yanı sıra Twitter uygulaması da bulunuyordu. Ancak teknoloji devi Apple, Sosyal Ağ kategorisinin ilk on sıralaması içinde bulunan Twitter uygulamasını Haberler kategorisine taşıdı. Uygulama, oldukça kısa bir süre içerisinde yei kategorisinin en üst sırasına yerleşmeyi başardı. Twitter iPhone uygulaması, geçtiğimiz birkaç sene içerisinde Sosyal AĞ kategorisinin 5. sırasında bulunuyordu. Ancak Haberler kategorisine taşındıktan sonra görünür hale gelerek dikkat çekti.

Yeni iPhone'larına uygulama yüklerken kategoriler arasında dolaşan kullanıcıların birinci sırada yer alan uygulamalara daha fazla ilgi göstermesi nedeniyle Twitter iPhone uygulamasına ilginin artması, muhtemel sonuçlar arasında değerlendiriliyor. Buna ek olarak, Haberler kategorisinde zirveye çıkmak da, genel ücretsiz uygulamalar listesinde 26. sırada yer alan Twitter'a doping etkisi yapabilecek faktörler içinde sayılıyor. Kategori değişikliği, Twitter'ı yeni bir hedef kitlesiyle buluşturuyor. Daha öncesinde yeni bir sosyal ağ arayanların gözdesi olan Twitter, artık mobil cihazında haberleri takip etmek isteyenlerin radarında olacak. Bu durum, Twitter'ın indirme rakamlarını ve doğal olarak umutlarını artıracak bir gelişme olarak niteleniyor. Google Play'de hâlâ Sosyal kategorisinde Kategori değişikliği konusunda Twitter'dan resmi bir açıklama gelmedi.

Google Play Store'da yer alan Twitter Android uygulaması için de şimdilik bir kategori değişikliği yapılmadı. Uygulama, Google Play Store'un "Sosyal" kategorisi altında gösterilmeye devam ediyor. Yeni nesil haber uygulamalarının iTunes App Store'da başarılı performans sergilemeleri, Twitter'ın kararını etkilemiş olması muhtemel faktörler arasında sayılıyor. Söz konusu uygulamalar, kategori içinde sıralamalarda bazı ana akım haber servislerini geride bırakmayı başarıyor. Twitter'ın kategori değişikliği, kullanıcı artışının yatay seyir izlediği bir dönemde gerçekleşmesi nedeniyle ayrıca dikkat çekiyor. 2015'i 305 milyon aylık aktif kullanıcıyla kapatan mikro blog servisi, 2016'nın ilk üç aylık döneminde 5 milyon yeni abone kazanabildi. Twitter bir süredir ana hizmetini yenilemek için çeşitli girişimlerde bulunuyor. Bu amaç doğrultusunda zaman akışı algoritmasını değiştiren, favoriler yerine beğenileri kullanmaya başlayan ve anket özelliğini sunan mikro blog servisi, hedeflediği etkiyi yaratamamıştı.

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Yorum eklemek için giriş yapın

Bu kategoriden diğerleri:

Hava durumu istanbul

ISTANBUL

Go to top